Site Rengi

HadiPaylas Hayatı Paylaşıyoruz

KABİRLERİ ZİYARETE DAİR

KABİRLERİ ZİYARETE DAİR

KABİRLERİ ZİYARETE DAİR

KABİRLERİ ZİYARETE DAİR

Resûlullah (sallallâhü aleyhi ve sellem) Efendimizin kabr-i saâdetlerini ziyâret eden, bizzât hâl-i hayâtında iken O’nu ziyaret etmiş gibi olur. Insan büyüklere ne kadar yakın olursa o nisbette mertebe bulur ve hâcetleri yerine gelir. Mümin ise en çok Resûl-i Ekrem’in (s.a.v.) şefâatine muhtaçtır. İşte bunun için Peygamberimizin kabrini ziyaret edenlere şefâat vaad olunmuştur.

Bir Müslüman diğer bir din kardeşinin kabrini ziyaret ettiğinde bunun her iki tarafa faydası olur. Ziyâret olunana faydası, duâ ile ihyâ ve terakkidir. Ziyâret edene ise, âhiret hâllerini tefekkür, nefis muhasebesi gibi husûslardır.

Kabirlerin kenarlarına reyhan ve benzeri çiçek ve nebâtât dikmek meşrûdur. Zira onlar Hz. Allâh’ı tesbih ettikleri için ölülerin ruhları da o tesbih sebebiyle bereketlenir. Onun için kabristanda biten yeşillik koparılmaz ve ağaçlar kesilmez.

Ölülerin ruhları ağaçların ve nebâtâtın tesbihinden fayda görünce, müminlerin duaları ve Kur’ân-ı Kerîm okumalarından fayda görecekleri evleviyetle sabit olur. Ehl-i Sünnet’e göre -farz olsun, nâfile olsun- insanın işlediği amelin sevâbını başkasına hediye etmesi câizdir. Hanefî Mezhebi’ne göre namaz, oruç, hac, sadaka ve Kur’ân-ı Kerîm’i kırâat, duâ ve zikir gibi sâlih amellerin tamamının sevâbı ölünün rûhuna ulaşır ve ölü bundan fayda görür. Ensâr-i Kirâm, bir cenâzeleri olunca Bakara Sûresi’ni okurlar ve sevâbını merhuma hediye ederlerdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ